עיריית נצרת עילית
מתנסים נצרת עילית
משרד שיכון והבינוי
עלמה העמותה למען הקשיש
ביטוח לאומי
ג'וינט ישראל אשל
משרד העבודה והרווחה
פותחים עתיד

השכונה הדרומית

סיפורה של שכונה בנצרת עילית

מהי שכונה? אנשים והיסטוריה

מהו סיפור? היסטוריה ואנשים.

וכאן בקבוצה המובילה הזו חברו יחד השכונה והסיפור, ההיסטוריה והאנשים.

הקבוצה הזו מיזגה ומהלה את כל המרכיבים והנה נולד דבר חדש: חברות, שותפות וספר.

שכונת שלום - השכונה הדרומית, היא שכונה ותיקה אשר בליבה פועם המרכז הקהילתי "גורדון". השכונה נוסדה בתחילת שנות השבעים של המאה העשרים על ידי זוגות צעירים, שהמדינה עודדה להגיע לעיר הנבנית, ומעולים מגרוזיה. במהלך השנים האוכלוסייה התבגרה, נהייתה מגוונת יותר אך הסולידריות ואווירת השותפות בין השכנים המשיכה לאפיין אותה. רבים מהתושבים המתנדבים בוועדי הבתים ובמרכז הקהילתי הינם תושבים ותיקים הדואגים לאיכות חיים בשכונה ובעיר. בשכונה מתרכזים גם השירותים של עמותת "עלמה – העמותה למען הקשיש". עלמה מפתחת מזה שלושה עשורים, שירותים לרווחת כל האזרחים הוותיקים בנצרת עילית המאפשרים להם ליהנות ממגוון רחב של פעילויות מותאמות במרכזי היום השונים במועדונים, כמו גם מדיור מוגן ובית אבות. והנה, באמצע שנת 2017 ,הגיע 'פרויקט שיקום שכונות חוזר' של משרד הבינוי והשיכון, לחדש את התשתיות החברתיות והפיסיות בשכונה. בהובלה של העירייה ואגף הרווחה החלה עבודה עם הקהילה. החשיבה והרצון ליצור תוכנית חברתית, השתלבה עם המיזם הניסויי של אשל-ג'וינט, קרנות הביטוח הלאומי ומשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים – להפחתה והתמודדות עם תחושת הבדידות בגיל השלישי, המופעל על ידי "עלמה". ושוב התגלה, כי כאשר מאחדים כוחות ומשתפים ברעיונות – נוצרים דברים מדהימים. כך נולדה התוכנית "סיפור השכונה – קהילה מתעדת ומספרת", אשר מטרתה לחזק ולתת קול לתושבים הוותיקים  שיספרו את סיפור השכונה. במהלך התוכנית נוצרה קבוצה שהמעורבות החברתית שלה בקהילה הפיגה את הבדידות, מינפה את אפשרות ליצור קשרים חברתיים ורשתות תמיכה ותחזק את גאוות היחידה השכונתית בקרב בני הנוער והמשפחות בשכונה.

שיקום שכונות חוזר
חברי הקבוצה

גיוס המשתתפים נעשה מבית לבית עד שהתגבשה קבוצה הטרוגנית אך עם בסיס משותף והוא אהבת העיר והשכונה. ומאז, התושבים הוותיקים נפגשו אחת לשבוע ללמוד את תורת התיעוד ולעשות תיעוד בשכונה.

ניטע גרעין של קבוצה אך משימותיהם של המתעדים, סיפורי האנשים וחיי השכונה, הדהדו גם לתושבים נוספים: לבעל הירקנייה, למאפייה, לשכנות ולשכנים, לילדים שציירו ושאלו. הכול כונס לספר זה מתוך הבנה שתיעוד הוא תנאי בסיסי לכך שהשלב הבא לא יתחיל מאפס, אלא עם ניסיון וחונכות של מחוללי הסיבוב הקודם. וזה בדיוק מה שקרה - העבר התבהר והפנים מופנות קדימה ביחד – כחבורה של אנשים עם ניסיון אישי ועם תמיכה קבוצתית ועניין משותף.

ריכוז התהליך עם התושבים נעשה על ידי מעיין בנימין, סטודנטית לתואר שני בעבודה סוציאלית; הנחיית הקבוצה וכתיבת הספר על ידי שרי גל, ולהן תודה והערכה על המעורבות הגבוהה והיצירתיות בבניית תהליך זה עימנו.

אנו תקווה כי התהליך הקבוצתי, מהלך התיעוד, הספר והאירוע הקהילתי המשיק אותו יהיו נדבך נוסף בפיתוח הקהילה בשכונה הדרומית.

 

ג'ני רוזן, מנהלת השירות הסוציאלי בקהילה ורכזת המיזם להפחתה והתמודדות עם תחושת הבדידות בזקנה, עלמה

דינה רביב שסטצקי, עובדת סוציאלית קהילתית, אגף הרווחה והשירותים החברתיים עיריית נצרת עילית

לקריאת הספר - לחץ כאן