פרויקטים בעלמה

 

טיפול פליאטיבי 

הפכנו חלום למציאות.. טיפול פליאטיבי בבית אבות. 

בשנה החולפת התכנס פורום מקצועי מוביל בתחום הזקנה בבית האבות נוף העמק. הפורום כלל נציגים ממשרד הבריאות, קופת חולים כללית, בית חולים העמק ואשל ג'וינט מרכז ההדרכה בקרית ביאליק. נושא הפורום היה פיתוח תכנית הכשרה לצוותים מטפלים במוסדות גריאטריים בתחום טיפול פליאטיבי. פיתח מודל הכשרה בת 3 ימים במיקוד הנושא "טיפול פליאטיבי באוכלוסייה הגריאטרית במוסדות". ההכשרה תתקיים בבית אבות "נוף העמק" בנצרת עילית בחודש יוני 2017 התכנית מוצעת לרופאים, סיעוד ולמקצועות פרה רפואיים. בתום ההכשרה, מוסדות יוכלו לקחת חלק בתכנית ליווי ויעוץ לצוות טיפולי מוביל בסוגיות הקשורות לטיפול פליאטיבי בקשישים במוסדם. הליווי והייעוץ יינתן על ידי היחידה לטיפול פליאטיבי של בית חולים העמק בעפולה.  זאת על מנת לאפשר הטמעה של הנושאים נלמדים בהכשרה בשטח הטיפולי הדינאמי במוסדות.  

מדובר בתכנית ראשונה בארץ ששמה לעצמה כמטרה להעשיר צוותים מטפלים מקצועיים בטיפול בחולים בסוף חייהם בראיה גריאטרית וכן ליווי שנתי של המוסדות על ידי צוות היחידה הפליאטיבית מבית חולים העמק. 

 

קורס מטפלות 2017
החודש יפתח קורס מטפלות, למטפלות שירותי הבית, בית האבות ומרכזי יום. כמדי שנתיים העמותה מכשירה את המטפלות לפי דרישות של ביטוח לאומי במגוון הרצאות וסדנאות הניתנות על ידי אנשי המקצוע בעמותה (עובדים סוציאליים, אחות, רופאים, פיזיותרפיסט ודיאטנית).
הלימודים כוללים הכשרה תיאורטית ומעשית ובסיומם מקבלות המטפלות תעודה המוכרת ע"י ביטוח לאומי.
השנה, בשל החשיבות בהבנה ויישום החומר, יועבר הקורס בשפה הרוסית ובכך יונגש למשתתפות. 

 

תכנית למניעת בדידות בקרב קשישים- נצרת עילית

בנצרת עילית מתגוררים 10,000 קשישים המהווים 20% מאוכלוסיית העיר, מרביתם מקבלי הבטחת הכנסה. 

התכנית כלולת בתוכה שני אלמנטים מרכזים: שימוש בכלים מעולם התוכן של  הליווי הרוחני ופעילות קבוצתית העוסקת בתחביבים משותפים.

מטרות התכנית:
א.    צמצום תחושת הבדידות של הזקנים. 
ב.    הגדלת האפשרויות לקשרים חברתיים.
ג.    חיזוק וחידוש רשתות תמיכה חברתיות.
ד.    שיפור מיומנויות חברתיות ואימוץ התנהגויות המעודדות אינטראקציות חברתיות בין-אישיות וקבוצתיות. 

התכנית מציעה שתי התערבויות אשר יתנו מענה מותאם לזקנים על פי צרכיהם. התכנית מסייעת לזקן למצוא את כוחותיו הפנימיים ומשמעות בחייו  באמצעות הליווי הרוחני ו/או השתתפות בקבוצות העוסקות בתחומי העניין שלו. הליווי הרוחני הינה שיטה יחסית חדשה בארץ ובעיקר לזקנים בקהילה. עד כה לא נבדקה השיטה כמפיגת  ומפחיתה תחושות  בדידות בקרב זקנים. התכנית תקנה ידע וכלים המאפשרים הפנמה של תכנים של ליווי רוחני לעובדים ולמתנדבים.

 

"מוזיקה וזיכרון "

"נוף העמק" - אחד מחמישה בתי אבות בארץ שנבחרו לקחת חלק בפרויקט הארצי "מוזיקה וזיכרון". יותר ויותר דיירים נהנים מהאזנה למוזיקה אהובה עליהם, לשירים אשר מעוררים זיכרונות נעימים, מעלים חיוך ומעניקים כוח ורצון ליהנות מהחיים. היום ביקרה בבית האבות ציונה אחישנה, רכזת הפרויקט ואחראית על הקשר עם התורמים מארצות הברית שבזכותם קיבלו הדיירים את הציוד האישי המאפשר לצוות להפעיל את הפרויקט. האורחת התרשמה משיתוף הפעולה של העובדים, המתנדבים ומשפחות הדיירים בהכנת פלייליסט אישי עבור כל משתתף והפעלת האייפודים עם האוזניות להנאת הדיירים והבטיחה לפעול להשגת ציוד נוסף להרחבת פרויקט כה מוצלח.

בריאות ופעילות גופנית בגיל השלישי
 

עלמה- העמותה למען הקשיש, מפתחת מזה שלושה עשורים, שרותים לרווחת קשישי נצרת עילית  המאפשרים להם להישאר בביתם בקהילה, תוך ניהול אורח חיים בריא.
השרותים השונים מלווים את האדם הקשיש בכל המצבים התפקודיים, החל מתקופת היותו עצמאי ומתפקד ועד למצבים סעודיים קשים ומורכבים.

העמותה מפעילה מגוון שירותים רחב הכולל 3 מרכזי יום לקשיש הפועלים בימי ראשון עד שישי, מועדונים שונים בשעות הבוקר ואחר הצהריים 2 מועדונים לניצולי שואה, מועדון סבא- נכד, שכונות תומכות – סל שרותים המעניק בטחון ובטיחות לקשיש בביתו, מועדוני תרבות ופנאי, ספורט וקידום בריאות, מרפאת שיניים, דיור מוגן ציבורי לזכאי משרד השיכון, מקהלה, התנדבות לגמלאים עצמאיים, מרכז תעסוקתי ייחודי בסב סנטר, מרכז מידע (ייעוץ והכוונה), בית אבות, הכשרה והדרכה של סטודנטים לעבודה עם האדם המבוגר ועוד מגוון פרויקטים קהילתיים.

בכל המסגרות שלנו אנו מקפידים על יצירת סביבה ביתית ובטוחה בעזרת הכשרת כוח אדם מקצועי ובניית מערכי טיפול מותאמים.

הלקוחות שלנו נהנים מחוגי העשרה רבים, מפעילות גופנית לגיל השלישי המועברת על ידי מדריכות מוסמכות, ריקודים סלוניים, ריקודי עם, זומבה, צ'יקונג, יוגה ועוד. הפעילות הגופנית מותאמת לרמתו ויכולתו של המשתתף.

כמו כן,  בעמותה מתקיימים ימי בריאות והסברה, כגון פסטיבל בריאות שיתקיים בחודש הבא בבית האבות הכולל סדנאות, מידע וטיפים לחיים בריאים. אנו מקפידים על הרצאות לתזונה בריאה ושילובם בתפריט המוגש, מעקב אחר מדדים (לחץ דם, סוכר, גובה ומשקל), בדיקות ראייה ושמיעה ומתן חיסונים על ידי אחות קופת חולים. כל זאת במעקב צמוד של אחות ועובדת סוציאלית.

אנו מעודדים שמירה על אורח חיים בריא ומספקים תזונה נכונה, פעילות חברתית מגוונת ופעילות גופנית החיוניים להזדקנות בריאה ותורמים לשמירה על הבריאות, לשיפור התפקוד היומיומי ולעצמאות. הימצאות בחברת אנשים ופיתוח תחומי עניין מגוונים, מפחיתה את תחושת הבדידות, מעלה את תחושת הערך העצמי ועוזרת להבין שהחיים רק מתחילים...